Політика безпеки компанії «СІНІАТ» щодо кристалічного кремнезему

У рамках політики безпеки компанія «СІНІАТ» розміщує на своїй продукції інформацію про вміст кристалічного кремнезему, як цього вимагають міжнародні стандарти.

Далі Ви можете ознайомитися з відповідями на найбільш поширені запитання, пов'язані з кремнеземом, отримати інформацію про можливі ризики та рекомендації щодо захисту.

Якщо в процесі ознайомлення з текстом у Вас виникнуть додаткові запитання, наші співробітники готові на них відповісти.

Використовувані скорочення

  • КК -   кристалічний кремнезем;
  • РКК -  респірабельний кристалічний кремнезем (розмір часток у повітрі менше 10/15 мікрон);
  • ГДК - гранично допустима концентрація;
  • ЗІЗОД - засоби індивідуального захисту органів дихання

Що таке кристалічний кремнезем (КК)?

Кремнезем -  це синонім діоксину кремнію (Si02), ряд мінералів, що складаються з кремнію і кисню. Кремнезем існує в десятьох різних кристалічних формах. Він твердий, хімічно інертний і має високу температуру плавлення.
Часто кристалічний кремнезем називають кварцем, оскільки кварц - це найбільш поширена форма КК (більше 90%).
Іноді кремнезем плутають з силіконами, однак це абсолютно різні речовини. Силікони - це синтетичні полімери, в яких атоми кремнію пов'язані з вуглецевими (органічними) сполуками, вони є рідиною, гелем або гумоподібною речовиною.

У яких будівельних матеріалах міститься КК?

Якщо враховувати той факт, що КК в надлишку міститься в усіх типах твердих порід (наприклад: пісок та гравій майже повністю складаються з КК), то виходить, що більшість будівельних матеріалів на мінеральній основі складаються з кристалічного кремнезему або, принаймні, містять його в незначній кількості.

Що таке респірабельний кристалічний кремнезем (РКК)?  Чи правда, що це дрібна фракція КК?

Респірабельний кристалічний кремнезем - це та частина кремнезему, яка під час вдихання досягає легенів. Тобто цей термін стосується дуже дрібних часток кристалічного кремнезему, які можуть проникати в найглибші відділи легень - альвеоли.
У кінцевих продуктах (твердих будівельних матеріалах) РКК не міститься. Однак при механічній обробці (різанні, ошкурюванні і т.д.) можуть виділятися досить дрібні частинки КК - саме вони і є респірабельним кристалічним кремнеземом.

Чи є кристалічний кремнезем шкідливим для здоров’я?

Так,  але тільки коли дрібні частинки РКК знаходяться у повітрі і вдихаються протягом тривалого періоду. Надмірний вплив дрібних частинок респірабельного пилу може призвести до добре відомого професійного захворювання під назвою силікоз. Люди, що страждають на силікоз, мають підвищений ризик розвитку раку легенів. Проте розвитку цього захворювання, що загрожує інвалідністю, можна легко уникнути, дотримуючись простих заходів безпеки.

Як класифікується кристалічний кремнезем?

Міжнародна асоціація дослідження раку (МАДР), найавторитетніший у світі орган з оцінки канцерогенних речовин, класифікує кристалічний кремнезем як підтверджений людський канцероген. Цікаво, що те ж саме стосується і деревини: деревний пил є канцерогенним для людини.

Чому компанія «СІНІАТ» маркує свою продукцію?

Вимоги безпеки в основному стосуються потенційного впливу РКК на працівників. Уся справа в тому, що рівень впливу не завжди просто і можливо спрогнозувати. Це залежить від кількох факторів:

• процентний вміст КК у виробі;
• методи обробки;
• ступінь механічного впливу;
• дотримання заходів безпеки

Саме тому Група ЕТЕКС прийняла рішення маркувати продукти, що містять КК, навіть якщо цього не вимагають чинні законодавчі норми.
Відповідно до політики безпеки Групи ЕТЕКС, продукти, що містять більше 0,1% кристалічного кремнезему, повинні мати відповідне маркування. Маркування наноситься на всю продукцію, що пропонується на ринку, у якій вказана гранична межа перевищена. 

Рекомендації з захисту

Інсталятори

Гіпсокартон
Під час нарізання гіпсокартону з використанням (механічного) дискового ножа без вентиляції для видалення пилу, кількість виділеного пилу (навіть без урахування КК) перевищує рівень ГДК  і підвищує ризик виникнення промислового бронхіту та інших захворювань. Навіть за умови проведення знепилюючих заходів необхідно перевірити, чи є вони ефективними. Якщо існує підозра, що рівень пилу може перевищувати граничнодопустиме значення, робітники повинні використовувати засоби індивідуального захисту органів дихання (ЗІЗОД).
При використанні звичайного ручного ножа, ймовірність перевищення рівня граничнодопустимої концентрації пилу є дуже низькою.

Будівельні суміші

Ті ж самі рекомендації діють і для роботи з будівельними сумішами. Особливо на етапах, коли може виділятися пил: на етапі перемішування, при роботі з сухими сумішами, і на етапі ошкурювання, при роботі з сухими і готовими сумішами.

Дистриб’ютори

Дистриб'ютори мають враховувати маркування, розміщене на палетах і безпосередньо на продукції. Його ні в якому разі не можна видаляти. У клієнтів можуть виникати питання стосовно значення цього маркування, тому дистриб'юторам необхідно володіти повною інформацією про КК і його можливий вплив на здоров'я. Крім того, дистриб'ютори, скоріше за все, займаються й іншими будівельними матеріалами, що містять КК. Якщо дистриб'ютори компанії «СІНІАТ» зможуть правильно проінформувати клієнта, їх будуть цінувати за знання та професіоналізм.

Додаткову інформацію Ви можете отримати на сайтах: http://www.crystallinesilica.eu/, http://www.eurosil.eu/

Ефективні інновації

Перевірені рішення

Прагнення до сталого будівництва