Фарбування гіпсокартону - повне керівництво як і чим пофарбувати гіпсокартон стін та стелі

Такий матеріал, як гіпсокартон, завоював велику популярність на будівельному ринку. Адже листи гіпсокартону можна використовувати не тільки для обробки приміщень, а й при створенні перегородок та інших конструкцій. Він може служити не тільки відмінною основою під різні оздоблювальні матеріали, фарбування стін з гіпсокартону - один з найпростіших і економічних варіантів фінішної обробки стін і стелі. Правильно підготувавши матеріал під фарбування, можна отримати красиву і рівну поверхню з мінімальними витратами фарби.

Фарбування гіпсокартону - повне керівництво як і чим пофарбувати гіпсокартон стін та стелі

ЕТАПИ ОБРОБКИ: ЯК ПОФАРБУВАТИ ГІПСОКАРТОН?

Гіпсокартон - це матеріал, що складається з двох листів спеціального картону і гіпсового наповнювача. Він був створений в Америці власником паперової фабрики і, незважаючи на використання сучасних технологій і речовин у виробництві, матеріал все ще залишається картоном. Він добре вбирає вологу і вимагає нанесення спеціальної грунтовки перед фарбуванням. В іншому випадку фарба просто піде плямами і доведеться витратити чимало відер з нею, перш ніж стіна буде забарвлена рівномірно.

Зрозуміло, гіпсокартон, який зараз пропонують на ринку, це не просто картон. У вироби додають багато різних речовин, які надають їм певні властивості, однак повністю прибрати властивість вбирати вологу неможливо.

Крім того, поверхня, що фарбується обов'язково повинна бути рівною і гладкою, так як після нанесення фарби всі огріхи відразу ж стануть помітні. Оздоблення гіпсокартону під фарбування зазвичай проводиться за допомогою фінішної шпаклівки, яку наносять і потім обороблюють спеціальною теркою для ідеального образу. Найкраще використовувати не просто наждачну тертку, а виріб з алмазної сіткою - він більш ефективний.

Оштукатурювання можна проводити як електричною теркою, так і ручною. Більшість майстрів вибирає ручну, так як вона дозволяє обробити поверхню більш якісно.

Фарбування будь-яких гіпсокартонних конструкцій складається з декількох етапів:

 • Обробка поверхні гіпсокартонної стіни.

 • Підбір фарби, нанесення пробних мазків.

 • Розмітка конструкції при фарбуванні в різні кольори

 • Нанесення фарби.

Найскладнішим етапом є якраз підготовка гіпсокартону до фарбування. Процес фарбування гіпсокартону простий, однак може займати більше часу - потрібно чекати, поки висохне наступний шар фарби. Зазвичай фарбування гіпсокартону проводиться фарбами для внутрішніх робіт на водній основі. Якщо ви не впевнені в своїх силах хоча б в одному з етапів - варто запросити для проведення робіт фахівців. Досвідчені професіонали відразу зроблять все як треба, заощадивши ваш час, матеріали і засоби.

Фарбування гіпсокартону - повне керівництво як і чим пофарбувати гіпсокартон стін та стелі

ЯК ПОФАРБУВАТИ СТІНИ З ГІПСОКАРТОНУ- КРОК ПЕРШИЙ

Гіпсокартонні конструкції завжди шпаклюються перед початком фінальних оздоблювальних робіт. Якщо матеріал є просто основою, яка приховує нерівності стін або труби каналізації, його поверхня обробляється не дуже ретельно і зазвичай не шліфується, так як поверх буде встановлена керамічна плитка або фінішна шпаклівка зі шпалерами. Однак у випадку з фарбуванням необхідно, щоб поверхня відповідала певним вимогам:

 1. прошпакльована повністю;

 2. гладка і рівна;

 3. ретельно загрунтована.

Причин, за яких спеціальна підготовка гіпсокартону під фарбування є обов'язковою, всього дві. По-перше, як уже згадувалося, картонна поверхня вбирає вологу, а так як фарба на водній основі - на стіні з’являться плями. Це відбудеться тому, що різні ділянки будуть вбирати вологу з різною швидкістю. Тому листи обов'язково грунтуються.

По-друге, незважаючи на те, що самі листи гіпсокартону гладкі й рівні, стіна в будь-якому випадку буде мати стики і поглиблення від вкручування шурупів кріплення. Шпаклівка заповнить ці нерівності і дозволить зробити стіну рівною і красивою. Варто знати, що підготовка стелі з гіпсокартону до фарбування виконується абсолютно так, як і при монтажі гіпсокартону на стіну.

Щоб приступити до процесу облагороджування гіпсокартонної конструкції, потрібно спочатку вибрати шпаклівку. У будівельних магазинах можна побачити безліч варіантів: цементні, гіпсові, полімерні шпаклівки, готові і в вигляді сухих сумішей. Деякі продукти є універсальними, а інші рекомендовані спеціально для тріщин.

Шпаклювати гіпсокартон можна будь-яким з трьох видів, проте варто зробити поправку на тип приміщення.

Полімерний вид прекрасно підійде для будь-яких приміщень - така шпаклівка пластична і економічна, однак коштує дорожче інших видів.

Відразу варто звернути увагу на сухі суміші - не дивлячись на те, що їх потрібно доводити до готовності самостійно, вони добре зберігаються. Якщо залишаться надлишки речовини, не потрібно буде її викидати - рано чи пізно вони стануть в нагоді. Суха суміш може лежати кілька років, головне - захистити її від вологи. При необхідності провести ремонтні роботи, її можна буде спокійно використовувати.

Перед початком шпаклювання необхідно вкрутити всі шурупи, щоб їх головки не виглядали. Важливо і не перестаратися, щоб через вкручування не утворилися ямки.

Крім того, важливо подивитися, чи не відстає картонний лист від гіпсової основи - при покупці гіпсокартону низької якості або неналежного його зберігання такий дефект часто проявляється. Під вагою шпаклівки він стане критичним - картон може просто відвалитися разом з нею.

Варто розуміти, що повністю листи гіпсокартону шпаклювати не потрібно - досить обробити шви і місця вкручування шурупів. Якісні гіпсокартонні листи зазвичай мають заводські кромки, завдяки яким утворюються шви з кутом в 900. Якщо таких немає - необхідно зробити це самостійно за допомогою будівельного ножа. Тільки тоді вийдуть якісні шви. І шви, і кути варто армувати спеціальною сіткою. Для цього на поверхню наноситься тонкий шар шпаклівки, а вже поверх сітки - основний.

Після шпаклювання і застигання матеріалу, на гіпсокартон обов'язково наноситися грунтовка - завдяки їй лист не буде вбирати вологу з фарби.

Фарбування гіпсокартону - повне керівництво як і чим пофарбувати гіпсокартон стін та стелі

ДРУГИЙ КРОК – ЧИМ ПОФАРБУВАТИ ГІПСОКАРТОН?

Після висихання шпаклівки, грунтовки і перевірки поверхні на гладкість і рівність, можна приступати до фарбування. Для початку необхідно підібрати тип фарби і її колір. Найчастіше використовуються водоемульсійні фарби - це недорогий, нетоксичний і швидковисихаючий варіант. Виробники пропонують як універсальні продукти, так і спеціальні для приміщень з підвищеною вологістю. Для ванної кімнати ідеальним водостійким рішенням буде акрилова фарба на водній основі для внутрішніх робіт. Олійні фарби і емалі теж можна використовувати, проте вони токсичні і мають специфічний запах.

При фарбуванні стін багато уваги приділяється кольору. Можна придбати вже готовий відтінок, але краще за все взяти білу фарбу і необхідний барвник. Змішуючи їх, ви отримаєте відтінок, ближчий до бажаного. У багатьох великих спеціалізованих магазинах є спеціальний апарат для змішування, який автоматично підбере необхідну кількість колера для потрібного відтінку і змішає його з фарбою.

Якщо автомата в магазині немає, можна зробити все самостійно - додавати колір в малих кількостях, ретельно перемішувати і обов'язково тестувати колір на невеликому і непомітному ділянці стіни, наприклад, за дверима. Після нанесення тестового мазка потрібно почекати, поки фарба висохне - остаточний колір проявиться лише після висихання. Робити пробу потрібно при природному освітленні, тоді можна буде побачити, як стіна буде виглядати більшу частину доби.

Щоб однаково пофарбувати стелю з гіпсокартону або стіну, потрібно приготувати кольорову фарбу з запасом. Якщо вона раптом закінчитися - доведеться перефарбовувати все заново, якщо відтінок ви готували не за допомогою автомата, а самостійно. Вручну навіть досвідченому майстрові не завжди вдається приготувати такий же відтінок. Різниця в кольорі, навіть мінімальна, особливо сильно буде помітна на стелі.

Фарба на стіни і потолки з гіпсокартону зазвичай наноситися в кілька шарів - все залежить від якості шпаклівки, грунтовки і вибраного кольору. Світлі тони фарбуються в 2 шари, а для темних їх може бути і 4-5. Кожен новий шар наносять після висихання попереднього, а перевірити, чи висохла фарба дуже легко - на поверхні не повинні проглядатися вологі плями.

Фарбування гіпсокартону - повне керівництво як і чим пофарбувати гіпсокартон стін та стелі

ЯК ПОФАРБУВАТИ СТІНУ З ГІПСОКАРТОНУ – ЩО ПОТРІБНО ДЛЯ ЦЬОГО МАТИ?

Щоб фарбування пройшло успішно і швидко, необхідно врахувати кілька нюансів. По-перше, коли необхідно пофарбувати стіни або стелю в різні кольори або зробити візерунки - варто скористатися малярським скотчем. Він допоможе також запобігти потраплянню фарби на плінтуси та інші ділянки. Скотч наклеюється на стіну після висихання грунтовки або попереднього шару фарби, а відклеюється після висихання нового.

По-друге, потрібно роздобути інструменти, за допомогою яких виконується фарбування стін із гіпсокартону:

 1. валик;
 2. щітки;
 3. пульверизатор.

Останній варіант використовується в основному професіоналами для фарбування великих площ, проте позичивши такий апарат, можна провести фарбування швидко і рівномірно.

Найчастіше для фарбування стін, стелі і різних гіпсокартонних конструкцій використовується комбінація з валиків і щіток різних розмірів. Щітки застосовуються для фарбування кутів, виступів, нанесення малюнків. Основну роботу робить валик, і важливо правильно його підібрати:

 • краще брати ворсовий, а не поролоновий, інакше залишаться розводи;

 • чим довше ворс валика - тим краще буде видна фактура. Тому для глянцевої фарби використовуються валики з довжиною ворсу до 4 мм, для матової - від 4 до 8 мм.

Що стосується розміру валика - варто придбати виріб завдовжки 150-200 мм і кілька змінних насадок до нього. Небажано змінювати валик на інший під час фарбування, так як у нього може бути інша фактура і це буде помітно на стіні. Фарбування гіпсокартону на стелі проводиться ще з допомогою спеціальної ванночки для фарби, за допомогою якої можна прибрати її надлишки. Фарбуючи стелю, варто надіти головний убір і захисну маску - дрібні краплі фарби все одно будуть падати вниз.

Нанесення фарби - процес нескладний, але вимагає уважності і акуратності. На щастя, водоемульсійні фарби легко відмиваються як з рук, так і з різних поверхонь, але краще все ж закрити їх малярським скотчем або газетами. Це ще одна причина вибрати такий тип фарби, вирішуючи, чим фарбувати гіпсокартон. До того ж її можна наносити в кілька шарів, що сприяє перефарбуванню - якщо колір стін вам набрид, можна сміливо купувати фарбу, знежирювати поверхню і фарбувати знову.

Фарбування гіпсокартону - повне керівництво як і чим пофарбувати гіпсокартон стін та стелі

ЯК ВІДБУВАЄТЬСЯ ФАРБУВАННЯ СТЕЛІ З ГІПСОКАРТОНУ?

В силу того, що стеля знаходитися зверху, фарбувати її трохи складніше, ніж стіни. Необхідно постійно перебувати на козлах або використовувати валик з довгою ручкою, стежити за кількістю нанесеної на інструменти фарби. До того ж невеликі крапельки обов'язково будуть падати на вас в процесі, тому потрібно захистити обличчя і голову.

Перед початком малярних робіт, стелю потрібно ретельно зашпаклювати і загрунтувати. Навіть найдрібніші нерівності на стелі видно краще, ніж на стінах, особливо, якщо вона забарвлюється в світлі відтінки. Тому після шпаклювання поверхню обов'язково ретельно шліфують. Багато досвідчених майстрів шпаклюють так, що шліфувати просто нічого, проте у випадку з стелею варто пройтися наждачним папером хоча б один раз.

Необхідно добре захищати дихальні шляхи і очі вже на цьому етапі - при шліфовці утворюється багато пилу. Після закінчення процедури його необхідно ретельно змести віником або прибрати за допомогою пилососа, після чого загрунтувати поверхню. Коли грунтовка висохне - можна приступати до фарбування.

Важливо знати, що завжди спочатку фарбують стелю, а вже після цього - стіни. Для цього стики між стінами і стелею захищають малярською стрічкою. Фарбування починається з роботи щіткою - ним обробляють кути і виступи, яких не дістає валик. Використовуйте ворсовий валик - після поролонового завжди залишаються розводи. Фарбування гіпсокартонної стелі проводиться в 2-3 шари, поки не перестане проглядатися фактура шпаклівки.

Щоб знизити витрату фарби і запобігти появі розводів, варто видаляти з валика зайву фарбу. Це робиться за допомогою спеціальної ванночки, в якій валик можна кілька разів прокатати. Якщо цього не зробити, надлишки фарби утворюють розводи навіть з використанням ворсового валика, і досить велика її кількість буде капати вниз.

Інді, дізнаючись, як правильно пофарбувати стелю з гіпсокартону, люди починають сумніватися в своїх силах. Однак в цьому процесі немає нічого важкого, куди складніше якісно зашпаклювати нерівності. Тим не менш, завжди можна звернутися до фахівців, які виконають всі роботи під ключ з мінімальною витратою часу і матеріалів. А якщо мова йде не про прості стелі, а про складні багаторівневі конструкції - без допомоги майстрів буде обійтися досить складно.

Фарбування гіпсокартону - повне керівництво як і чим пофарбувати гіпсокартон стін та стелі

Самостійне фарбування гіпсокартону: як наноситься фарба?

Отже, у вас є рівна загрунтована поверхня, фарба потрібного кольору в достатній кількості, кисті, валик, малярський скотч і ванночка також присутні. Що ж з усім цим робити? Виглядає все досить просто - кистями замазуються ті місця, куди валик не дістане, а потім працюють вже ним, прибираючи надлишки фарби за допомогою ванночки.

Однак тут є нюанси, без дотримання яких буде складніше домогтися бажаного ефекту:

 • валик необхідно прокатувати в одному напрямку, неважливо, по горизонталі або по вертикалі;

 • фарбувати потрібно смугами шириною 600-800 мм;

 • для розподілу фарби досить пройтися по смузі валиком 3-4 рази;

 • викачавши всю фарбу з валика, необхідно ще раз пройтися ним по щойно пофарбованій ділянці;

 • не можна проводити валиком по смузі, де фарба вже почала засихати. В середньому це відбувається через 4-5 хвилин;

 • другий шар наноситься смугами перпендикулярно першому після його засихання.

Можна зробити все самостійно або знайти майстра, готового за прийнятну плату спорудити будь-яку конструкцію. Вирішуючи, як підготувати і як пофарбувати гіпсокартонну стелю або стіни, варто ознайомитися з тематичним матеріалом.

Ефективні інновації
Перевірені рішення
Прагнення до сталого будівництва