Як і чим правильно різати гіпсокартон - різка гіпсокартону своїми руками: фото

Гіпсокартон – це один із найбільш поширених будівельних матеріалів. Його популярність обумовлена універсальністю і широтою використання. За допомогою даного матеріалу з легкістю зводяться не лише примітивні перегородки і стельові системи, але і створюються складні живописні елементи і ефектні дизайнерські форми. Більше того, гіпсокартон широко відомий навіть тим, хто абсолютно далекий від будівельних або ремонтних робіт, і знає про них лише з чуток. Ось наскільки велика на сьогоднішній день популярність гіпсокартону.

До переваг такого способу обробки відносять:

  • міцність;
  • високі характеристики несучої здатності;
  • відсутність в складі токсичних елементів і сполук;
  • невисоку вартість;
  • відсутність неприємного запаху як під час, так і після ремонту;
  • відмінна звукоізоляція;
  • можливість теплоізоляції;
  • підтримку мікроклімату за рахунок оптимального повітрообміну крізь гіпсову основу матеріалу.** Ще одна, досить вагома перевага сучасного гіпсокартону - різноманітність розмірів. Якщо раніше, протягом тривалого часу гіпсокартон продавався тільки в типових варіаціях, то сьогодні, завдяки великій кількості виробників і широті ринкових пропозицій, можна обрати матеріал, ширина якого коливається в межах від шістдесяти сантиметрів до двох з половиною і навіть трьох метрів. Все в залежності від потреб і побажань під час ремонту.

Однак варто зазначити, що жоден ремонт або реконструкція інтер'єру з використанням гіпсокартону не обходяться без його різки. Не важливо, чи потрібно вам просто опустити стелю для монтажу світильників, або ви хочете оформити креативну і оригінальну арку в інтер'єрі.

Різка гіпсокартону можлива декількома способами. Для неї використовуються найбільш різноманітні прилади та інструменти, починаючи від звичайного будівельного ножа і закінчуючи електролобзиком. Щоб вибрати чим різати гіпсокартон і як це зробити правильно, розглянемо більш докладно набір інструментів, що використовується фахівцями.

Як і чим правильно різати гіпсокартон - різка гіпсокартону своїми руками: фото

РІЗКА ГІПСОКАРТОНУ - МІНІМАЛЬНИЙ НАБІР ІНСТРУМЕНТІВ

Відразу варто уточнити, що якщо ви почнете вивчати рекомендації професійних будівельних видань, то в якості інструменту там буде запропоновано використання виключно спеціалізованих приладів. Однак, з цими пристроями часто можуть впоратися лише знавці своєї справи. Крім того, спеціалізована техніка досить дорого коштує і для одноразового застосування в умовах домашнього ремонту може бути просто нерентабельною. У такій ситуації цілком можливо впоратися за допомогою підручних інструментів.

Допоміжні інструменти:

  1. рулетка - необхідна для проведення замірів;
  2. олівець - легко замінюється будь-яким пишучим предметом, так як сліди і позначки надалі вдало перекриються фінішною шпаклівкою;
  3. лінійка або рівень для створення рівних ліній. Визначаючись, чим краще різати гіпсокартон, можна вибрати з наступного переліку:

Будівельний ніж - інструмент, який представляє собою ускладнену копію канцелярського ножа. При необхідності для одного розрізу можна використовувати і звичайний канцелярський ніж, але якщо потрібно різати гіпсокартон у великих кількостях, то звичайний ніж зламається. Коли ви робите ремонт у власній квартирі, але не бажаєте купувати будівельний ніж, скористайтеся вдосконаленим варіантом канцелярського (бокскаттер).

Як і чим правильно різати гіпсокартон - різка гіпсокартону своїми руками: фото

Даний інструмент міцніше свого канцелярського аналога. Призначений для різання щільних матеріалів, в той час як основна місія канцелярського ножа - різка виключно тонкого паперу. І в той же час, бокскаттер дешевше будівельного інвентарю. Бокскаттер з легкістю впорається з гіпсокартоном. Докласти певних зусиль доведеться лише для рівного розрізу, адже в даному випадку на місці різання утворюються щербини і нерівності. Виходом із ситуації стане звичайна затирка наждачним папером. Але деякі фахівці радять не робити навіть цього, адже при подальшій обробці такі дефекти легко сховаються перфорованими кутиками.

Ножівка. Різати гіпсокартон легко і звичайною ножівкою по металу, що знайдеться в арсеналі будь-якого домашнього майстра. Її лезо тонше, ніж у ножівки по дереву, що дозволяє отримати більш акуратний розріз. У той же час, різка гіпсокартону ножівкою буде дещо ускладнена ребром поручня, що заважає, проте до цього можна пристосуватися.

Електролобзик. Цей інструмент рекомендується використовувати для різання тільки укомплектувавши його якісними пилками. Бажано, щоб дані комплектуючі призначалися для різання металу. Це обумовлено тим, що пилки по металу оснащуються більш дрібними зубами, що дозволяє залишати мінімум відколів і щербин в місці розрізу. Перевага використання інструменту криється в можливості вирізати заокруглені деталі. Крім цього, електричний інструмент - відмінний спосіб збільшити швидкість роботи, що в кінцевому рахунку позитивно позначається як на результаті, так і на стані, і настрої майстрів.

Фреза або електродриль з коронкою - відмінно зарекомендували себе в якості інструментарію для фігурного різання, зокрема кругів.

Рубанок – інструмент, що знадобиться на завершальному етапі. Його основне призначення - надання обрізаним кутам акуратного вигляду. При відсутності даного інструменту його з легкістю можна замінити наждачним папером.

Переймаючись питанням, чим різати гіпсокартон, варто враховувати, що для роботи цілком підходять будь-які ріжучі інструменти: до звичайного кухонного ножа або болгарки. Певних правил не встановлено. Однак, нетипові ріжучі інструменти вимагають певних навичок в роботі з матеріалом, тому краще все-таки віддавати перевагу більш популярнішим пристроям.

Як і чим правильно різати гіпсокартон - різка гіпсокартону своїми руками: фото

Способи різання З питанням, чим різати гіпсокартон, визначилися. Тепер розглянемо способи різання цього матеріалу. Для початку слід ознайомитися зі структурою матеріалу. В його основі - гіпс з наповнювачами, який для додання міцності обклеюється будівельним картоном з обох сторін. Така структура надає матеріалу необхідної форму і рівної поверхні. Тому гіпсокартон заслужено визнаний майстрами настільки зручним в роботі.

За допомогою гіпсокартонних плит зводяться перегородки, створюються декоративні елементи і стельові конструкції. Також в практиці ремонтів зустрічаються меблеві конструкції, виготовлені з використанням даного матеріалу. На сьогоднішній день розрізняють три основні різновиди гіпсокартону:

  • звичайний або стандартний;
  • вологостійкий, призначений для приміщень з підвищеним рівнем вологості (таких як зали басейнів і ванних кімнат);
  • вогнестійкий - використовується для обшивки камінів або інших місць поблизу відкритого вогню. Крім основних типів, виробники пропонують акустичний гіпсокартон, а також листи підвищеної міцності.

Різновидів різання всього дві:

  1. стандартна;
  2. фігурна. Розберемося як різати гіпсокартон тим і іншим способом.

Стандартний варіант

Ця методика передбачає різку гіпсокартону по прямій лінії. Такий спосіб не вважається складним. Механіка дій така:

  • покласти лист на тверду і рівну поверхню;
  • зробити точну розмітку майбутнього розрізу олівцем, ручкою або будь-яким пишучим предметом;
  • проріз робити під лінійку (або використовувати рівень при її відсутності);
  • починати роботу слід з тильної сторони (там, де більш щільний картон);
  • при різанні поглиблюйте інструмент в гіпсовий сердечник. Після закінчення різки переверніть лист і складіть його по лінії в сторону нерозрізаного боку. Гіпс, що не прорізався до кінця переламається сам в потрібному напрямку. Завершальний етап - проріз картону з лицьової сторони по утвореному вигину.

Фігурне різання

Як фігурно різати гіпсокартон? Даний процес здається настільки складним, що багато домашніх майстрів прагнуть мінімізувати кількість нестандартних форм і конструктивних елементів. Насправді, особливо боятися нічого. Фігурне різання, звичайно, вимагає певної вправності і більш якісного інструменту, однак цілком під силу рядовому домашньому майстру, що виконує ремонт.

Починати процес слід з розмітки. Для створення рівних кіл, замість циркуля може бути використана голка, нитка і олівець. Фігурне різання доступне в чотирьох різних способах. Кожен з них застосовується у відповідній ситуації.

Спосіб № 1

Цей варіант включає в себе використання електродрилі, оснащеної спеціальною коронкою (насадкою у формі циліндра). За допомогою даного способу вирізаються рівні окружності невеликого діаметру. Роздумуючи над тим, як різати гіпсокартон таким методом, можна упустити етап розмітки. Достатньо буде лише поставити крапку в необхідному місці майбутнього отвору і починати роботу.

Спосіб № 2

Передбачає застосування інструменту. З цією методикою попередня розмітка - обов'язкова умова. Доцільність використання цього способу - можливість варіювання діаметрів отвору, без прив'язки до певних розмірів коронки, а також створення інших цікавих форм.

Спосіб № 3

В ході даної методики потрібна ножівка для гіпсокартону. Ззовні цей інструмент схожий на ніж із зубцями. Ключова особливість інструменту – міцна ручка. Перевага використання спеціального інструменту в простоті і зручності роботи. Крім цього, ножівка зручна як для стандартної, так і для фігурної різки. Якщо ви ставите питання про те, як різати гіпсокартон оригінально, то для всіляких вензелів, пелюсток квітів або крил метеликів ця методика буде найбільш оптимальною.

Спосіб № 4

Підійде в тому випадку, якщо фігурне різання потрібно, а спеціалізованих пристосувань для нього немає. Так, використовуючи звичайний ніж і молоток, також можна створювати цікаві форми. Різка проводиться по попередній розмітці за допомогою ножа. При цьому важливо простежити, щоб лезо увійшло в гіпс якомога глибше. Далі найцікавіше. Лист слід розташувати на рівній поверхні з поглибленням. При цьому фрагмент з вирізаним елементом повинен розташовуватися безпосередньо над цими поглибленням. Можна спробувати просто підперти лист об стіну. Але варто сказати, що подібний принцип не завжди дає потрібний результат.

Завершальний етап - точний удар молотком в центр вирізаного елемента, завдяки чому гіпсокартон проламується в потрібному напрямку, нижній шар картону обрізається, а краї - вирівнюються наждачним папером або рубанком. Даний спосіб вимагає деякої вправності. Тому для відпрацювання удару потренуйтесь на невеликих обрізках.

Як і чим правильно різати гіпсокартон - різка гіпсокартону своїми руками: фото

ЗАГАЛЬНІ ПРИНЦИПИ РІЗАННЯ

Щоб зрозуміти, як різати гіпсокартон правильно, слід розібратися з різними видами різання. Отже, своїми руками, без наявності спеціалізованих знань і досвіду можна здійснити наступне.

  • прямий розріз;
  • двосторонній виріз;
  • нерівний виріз.

Прямий розріз

Цей варіант використовується для зменшення гіпсокартонного листа до необхідних розмірів. Для цього:

  • відзначайте необхідний розмір з усіх боків;
  • прикладайте велику лінійку або рівень;
  • прорізайте верхній картонний шар (прорізати рекомендується по лінійці);
  • можна провести кілька разів з одного й того ж місця для поглиблення розрізу, щоб після цього лист надламався в необхідному положенні;
  • покладіть матеріал на ребро;
  • кілька разів вдаряйте по не прорізаній стороні. Готово. Гіпсовий сердечник зламався по нанесеній лінії.

Двосторонній виріз

Іноді в гіпсокартоні потрібно створити отвори квадратної або прямокутної форми. В цьому випадку рекомендується:

  1. пропиляти одну сторону ножівкою;
  2. другу - просто підрізати ножем;
  3. надломити лист;
  4. зрізати картон зі зворотного боку, як в попередньому варіанті;
  5. відшліфувати облямівку рубанком або наждачним папером.

Нерівний виріз

В даному випадку доведеться підготуватися більш ґрунтовно. Необхідно:

  • зробити креслення - в більшості випадків нерівні вирізи поєднують в собі напівкруглі форми і прямі лінії;

  • прямі ділянки ріжуться за допомогою ножівок;

  • закруглені - ножем. Використовуючи дану методику головне - правильно розрахувати розміри.

ЯК ЗРОБИТИ КРУГЛІ ОТВОРИ В ГІПСОКАРТОНІ?

В ході ремонтних робіт круглі отвори в гіпсокартоні потрібні також досить часто. Їх основне призначення - закріплення світильників. Круглі отвори роблять двома способами:

  • Простий - без використання спеціалізованих інструментів. Ґрунтується в вирізанні кола необхідного діаметра ножем по заздалегідь нанесеній розмітці з подальшим вибиванням молотком. Цей спосіб найбільш доступний, але результат не такий красивий, як при використанні спеціальної насадки;
  • Спеціалізований - вимагає застосування дрилі і насадки, що зазвичай застосовується для вкручування дверних замків. Насадка одягається на дриль, і можна відразу ж різати.

ПІДГОТОВКА ПРОФІЛЮ ДЛЯ ГІПСОКАРТОНУ

Різати профіль також можна як професійним інструментом спеціального призначення, так і підручними засобами. Серед останніх:

  1. ножівка;
  2. болгарка;
  3. лобзик;
  4. ножиці по металу. Один з перерахованих інструментів гарантовано знайдеться в арсеналі домашнього майстра. Кращим варіантом вважаються ножиці по металу - найбільш сучасний інструмент, що відрізняється простотою експлуатації.
Як і чим правильно різати гіпсокартон - різка гіпсокартону своїми руками: фото

З якого боку робити різання Заради справедливості варто відзначити, що офіційних правил щодо того, з якої зі сторін та як правильно різати гіпсокартон немає. Але з досвіду роботи фахівців даної галузі можна відзначити, що оптимальним буде початок розпилу листа з того боку матеріалу, що буде закріплюватися на стіну або стелю.

Поради з різання гіпсокартону в домашніх умовах

Серед основних рекомендацій:

  • великі листи завжди слід розрізати поступово, щоб випадково не пошкодити полотно;
  • розташовувати лист для різання потрібно тільки на рівній і стійкій поверхні, інакше також можна його пошкодити;
  • не можна допускати підвищеної вологості в приміщенні під час роботи;
  • робоче місце повинно бути сухим;
  • пам'ятайте про безпеку - матеріал може кришитися і припадати пилом, стежте за захистом органів дихання і очей;
  • всі нерівні краї закриються профільними куточками і фінішною штукатуркою, не варто докладати особливих зусиль щодо їх попередньої обробки.
Як і чим правильно різати гіпсокартон - різка гіпсокартону своїми руками: фото

РІЗКА ГІПСОКАРТОНУ, ЗАКРІПЛЕНОГО НА СТІНІ

В ряді випадків може виникнути проблема як розрізати гіпсокартон, який вже закріплений на стіні. Різка елементів в зібраних конструкціях виникає в таких випадках:

  • відсутність отворів для виведення проводів електропроводки;
  • монтаж в стіну сейфів або інших конструктивних елементів. В таких умовах важливо простежити за тим, щоб гіпсокартон був надійно закріплений. Маленькі отвори, наприклад, для установки світильників і виведення проводів під них роблять за допомогою дрилі, оснащеної коронкою. Крім цього, можна використовувати ніж або лобзик. Для більших елементів, дизайнерських рішень або великих отворів, рекомендується заздалегідь зробити розмітку, а після - використовувати ніж. Нерівні краї шліфують наждачним папером або підрізають ножівкою.

Пробуйте, і у вас все неодмінно вийде. Адже, головна перевага гіпсокартону - простота монтажу. І роботи з різки матеріалу тільки підтверджують цю характеристику.

Ефективні інновації

Перевірені рішення

Прагнення до сталого будівництва